Цікаво знати

 Це цікаво знати!

Останні 18 років свого життя Ф. Шопен перебував у Парижі, тяжко переживаючи розлуку з рідною Польщею. Він помер, не доживши й до сорока років.
        За заповітом композитора, його серце перевезли на батьківщину, де воно було поховано у варшавському костьолі Святого Хреста. На мармуровій дошці біля урни з серцем музиканта-патріота викарбувані слова з біблії:  «Де скарб твій, там і серце твоє».


 Це цікаво знати!
Численна родина Й.- С. Баха налічує близько 50 музикантів – органістів, скрипалів, флейтистів, сурмачів, диригентів, композиторів, а також мірошників, булочників, пастухів, які були безмежно закоханими у музичне мистецтво.
     Тридцятип’ятирічний Йоганн Себастьян вирішив скласти власний родовід, починаючи з прапрадіда, який був булочником і так захоплювався грою на цитрі, що навіть возив її з собою до млина.
     Родинну музичну традицію продовжили сини Баха, яких розрізняли за місцем проживання: «німецький» або «берлінський» Бах  ,»галльський», «міланський», який згодом став «лондонським»…
      Прізвище Бах співзвучно німецькому слову «струмок». Проте у тогочасній Німеччині поступово воно стало означати «музикант»: усіх Бахів називали музикантами, а всіх музикантів – Бахами.
   Схиляючись перед генієм співвітчизника, великий Л. Бетховен говорив про Й.-С. Баха: «Не струмок! – Море має бути його імя».
     
Сьогодні на уроці
Ой у лузі червона калина похилилася,
Чогось наша славна Україна зажурилася…
   Цей наспів можна почути на концертах , громадських зборах , урочистих святах та просто у побуті. Життя і людська воля зробили пісню народною, надали їй багато варіантів, різних емоційних відтінків і настроїв.
   Пісня «Ой у лузі червона калина» - стрілецька за змістом і духом. Проте народилася вона поза стрілецьким військом.  Слова  і  мелодія  пісні належать   
Степану Миколайовичу  Чарнецькому (1881-1944) – українському поету і театральному діячу, режисеру і художньому керівнику Руського народного театру у Львові. Саме з театральної сцени, у виставі «Сонце руїни» вперше прозвучала пісня «Ой у лузі червона калина». Сталося це у 1913 році, і відтоді пісня вже ніколи не змовкала, хоча й була понад півсторіччя під забороною.
   Сьогодні цей твір звучить і в народному, і у професійному виконанні. Справжній патріот відчуває у ньому і тривогу за долю своєї Вітчизни, і надію на добрий врожай, тобто на благополуччя, і готовність захищати волю та незалежність рідного краю, прославивши його у віках. Невипадково пісню «Ой у лузі червона калина» інколи вважають другим гімном вільної України.

 Це цікаво знати!
Професія диригент зявилася у 19 столітті. До цього оркестром, звичайно, керував композитор.    Ще  150 років тому місце диригента було в середині оркестру.  Він ставав обличчям  до  публіки.   А    замість диригентської палички використовував скрипковий смичок .
   Лише Й. Штраус замінив всі стереотипи, ставши обличчям до оркестру.




Сьогодні на уроці

Види оркестрів:
Симфонічний
Джазовий
Духовий
Камерний
Струнний
Оркестр народних інструментів
Естрадний

Більша частина симфонічної музики – у творчості геніального австрійського композитора Вольфганга Амадея Моцарта (1756-1791). Вже у 4 роки «диво-дитина» складала музику, віртуозно грала на скрипці, клавесині органі А в 14 років Вольфганга було нагороджено орденом та обрано членом музичної академії Італії.

    Музика Моцарта – надзвичайно струнка, глибока і різноманітна за змістом. Творчість композитора Петро Чайковський назвав найвищою вершиною, якої краса досягла у музиці.

Немає коментарів:

Дописати коментар